Bioklimatické pergoly

Bioklimatické pergoly sú pergoly, v ktorých sú osadené motoricky ovládané hliníkové lamely. Podľa potreby sa dajú otvoriť, aby púšťali svetlo do interiéru, alebo zavrieť, keď prší. Tento tym pergol je z tých „luxusnejších riešení“, takže sú aj drahšie ako iné typy pergol.

Samotné lamely majú svoje dĺžkové obmedzenia zvyčajne do 4,5m. Pre širšie prestrešenia sa musia skladať k sebe jednotlivé polia s lamelami.

Do oblastí, kde býva veľa snehu by som toto ale osobne veľmi neodporúčal. Lebo tie lamely majú určitú nosnosť a podľa výrobcu a dĺžky to treba zvážiť. Lebo inak by to v zime muselo byť celý čas otvorené a na terase si nemôžete nič nechať. Pri pevných prestrešeniach (či už so sklom, polykarbonátom, alebo plnými strechami) môžete mať celý rok na terase záhradný nábytok a netreba ho odpratávať na zimu do skladu niekam.

Niekto má obavy z toho, že sú to pohyblivé časti a budú sa v čase kaziť. Určite je to pravdepodobnejšie, že sa niečo pokazí a bude vyžadovať servis, ako pri fixných nepohyblivých pergolách.

Výrobcov na takéto systémy nájdete na Slovensku viac. Nám sa hlavne pri bioklimatických pergolách najviac osvedčila firma Sunsystem a po aj viac ako 5-6 rokov zatiaľ nemáme hlásenia o klientov, že s tým majú problémy.

Bioklimatické pergolu majú zároveň rôzne systémové bočné tienenia – pevné prvky (lamely), alebo screenové rolety, možnosť doplniť LED svetlá a pod.

Tu konkrétne sú pergoly s pevným prestrešením:

https://www.sunsystem.sk/pergoly-s-naklapacimi-lamelami/

Ako hlavnú výhodu webu vidím v tom, že pre všetky svoje výrobky majú na webe orientačné ceny v rovnakom rozmere. Len sa k tomu vždy prerolovať nižšie. Popisujú rozmer 4x3m, takže s to potom ľahko porovnáva, čo komu vyhovuje.

Vo videu nižšie ukazujem, ako bioklimatické pergoly fungujú:


Foto ukážky

Na dvoch fotkách nižšie je bioklimatická pergola pri rodinnom dome v Trenčianskej Turnej (viac fotiek tu: https://inardex.sk/rodinne-domy/individualne-projekty-domov/rd-438/)

Tu bola aktuálne pergola polootvorená:


.


Na ďalších dvoch pracovných fotkách sú dva rôzne naše projekty, kde sú tie bioklimatické pergoly akurát úplne zaklopené a zavreté. Takto chránia aj proti dažďu: