Titán zinok – riziko korózie

Titánzinok sa prezentuje dlhodobo marketingovo ako špičkový materiál a prezentuje sa mu životnosť minimálne 80 rokov. Často sa v marketingu píše 100 rokov. Preto sa považuje medzi ľuďmi a aj projektantami a architektami za špičku medzi plechmi na plechové krytiny.

Ale málokde sa otvorene prezentuje aj to, že materiál je vysoko náchylný na nesprávnu montáž a následne možnú veľmi rýchlu degradáciu (korózia).

Pri použití na streche je veľmi dôležité (to platí pri každej plechovej krytine) odvetranie plechu zospodu od kondenzu. Ak je použité plné debnenie medzi pod plechom, musí byť bezpodmienečne pod plech osadená štrukturovaná rohož.

Napríklad DÖRKEN DELTA TRELA alebo DEKTEN METAL II. Plnia separačnú a mikroventilačnú vrstvu.

V ateliéri používame ako plné debnenie výlučne drevené dosky. Je zákaz používať ako plné debnenie OSB dosky pod plechové krytiny. Drevené dosky sa lepšie dokážu vysporiadavať s vlhkosťou. Úplne ideálny stav je, ak sa nerobí plné debenenie, ale dosky sa dávajú s medzerami a okrem toho sa použijú aj spomínané mikroventilačné rohože.
Ak sú dosky s medzerami, použitie mikroventilačných vrstiev nie je bezpodmienečne nutné, lebo pri takejto kombinácii sme nezachytili zatiaľ žiadnu negatívnu skúsenosť a historicky sa takto plechové strechy realizovali. Ale použitie mikroventilačnej vrstvy je v tomto prípade na strane bezpečnosti hlavne pri drahom titánzinku.


Na fotke nižšie je ukážka degradácie titánzinkového plechu položeného priamo na plné debnenie z OSB dosiek bez mikroodvetrania. Táto degradácia prebehla za 5 rokov od montáže !:


(Nejde o chybu z našej stavby. Fotka je prevzatá z článku https://www.dekpartner.cz/aktuality/detail/257 )


Nám ako architektom sa v ateliéri dizajnovo samozrejme páčia plechové strechy. Domy s nimi vyzerajú moderne. Ale pri vyššie spomínaných rizikách treba naozaj zvážiť, či je nutné na dome použiť plech, alebo zvolíme osvedčenú skladanú krytinu – či už pálenú alebo betónovú. Vzhľadom na cenu materiálu a jeho riziká materiál štandardne neodporúčame.

Ak už sa v štúdii a projekte predsa len uvažuje s plechovou krytinou, odporúčame radšej zvážiť použitie miesto titánzinku napríklad hliníkové plechy alebo overené pozinkované plechy s rôznymi povrchovými úpravami. Cena by mala byť pri oboch nižšia. Okrem toho riziko korózie je pri hliníku podstatne nižšie ako pri titánzinku.

Titánzinok sa ponúka v rôznych povrchových úpravách (predzvetranie, patinácia a pod). Žiadna táto úprava neochráni pred koróziou. Ide iba o vzhľad.

Málokedy sa marketingovo prezentuje riziko korózie titánzinku. Ak sa má titánzinok použiť, musí byť projektantom a realizátorom dobre naštudované, s ktorými inými materiálmi nesmie prísť do priameho styku. (napr. niektoré druhy preglejok, drevotriesky a dreva, OSB dosky, nevyzretý betón, hydraulická malta, bitumen apod…).

Ďalšie prípadné články o korózii titánzinku:
https://www.rebustav.cz/koroze-titanzinkovych-prvku-ve-stavebnictvi.htm
http://www.kpro.cz/nase-remeslo.html#koroze